• صفحه اصلی
 • صفحات نشریه
 • اصول اخلاقی انتشار نشریه و COPE
 • اصول اخلاقی انتشار نشریه و COPE

    COPE 

   نشریۀ  «ارزیابی تأثیرات اجتماعی» از مقررات کمیتۀ بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) تبعیت می‌کند و اصول اخلاقی انتشار مقالات در این نشریه براساس قوانین این کمیته تنظیم شده است و در صورت بروز مشکل براساس این قوانین رفتار خواهد شد.

   

   اصول اخلاقی انتشار نشریه

  نشریه از دریافت مقاله‌های پژوهشی معتبری که حاوی مطالب و نکات علمی جدید و غیر اقتباسی باشد استقبال می‌کند و از چاپ مقاله‌های مبتنی بر گردآوری یا ترجمه معذور است.

  نشریه در پذیرش، رد، اصلاح، و ویرایش مقاله‌های دریافتی آزاد است.

   

  وظایف نویسندگان

  1- ارائه مقالات علمی و استاندارد

  نویسندگان، مقالات خود را مطابق استاندارد نشریات آماده کنند. روش به کار رفته در مقاله با دقت انجام و داده ها به صورت صحیح گزارش شود. از طریق ارجاع‌دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله رعایت شود. از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه ای و شخصی، و اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری شود. مقالات ارسالی باید در زمینه­ تخصصی نشریه و جنبۀ آموزشی یا پژوهشی داشته باشد و حاصل پژوهش نویسنده یا نویسندگان باشد.  


  2- ارائه داده های خام در صورت نیاز

    نویسنده  موظف است در صورت نیاز، داده‌های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه‌ها و سایر ابزار به‌کار رفته در تحقیق را ارائه  و معرفی نماید.


  3- اصالت مقاله ارائه شده

  مقالات باید حاصل پژوهش خود نویسنده ارائه کننده مقاله باشد. هرگونه استفاده از تحقیقات سایر افراد باید با ذکر منبع صورت گیرد. مقاله‌های برگرفته از رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو منتشر می‌شود.


  4- منتشر نشدن همزمان یک مقاله در دو یا چند نشریه

  موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله باشد. همه یا بخشی از مقاله نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در دست بررسی، یا منتشر شده باشد. مقالات ارائه‌شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره‌ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شود.

   5- ذکر ارجاع‌دهی مناسب

  همه ارجاعات به کتاب‌ها، نشریات و پایگاه‌های اینترنتی و سایر تحقیقات اشخاص در کتابنامه ذکر شود. در ذکر مطالب از سایر نشریات، منبع مطالب به شکل صحیح و دقیق ذکر شود تا در محاسبه ضریب تاثیر سایر نشریات خللی ایجاد نشود.

  6. مشخص بودن نویسنده مسئول و همکاران در مقاله  

  فرد مسئول مقاله کسی است که در تهیه، آماده‌سازی، طراحی و اجرای مقاله سهم عمده را به عهده داشته است و سایر نویسندگان نیز به عنوان همکار در مقاله ذکر می‌شوند. نویسنده اصلی مقاله باید درخصوص نام و اطلاعات تمامی نویسندگان اطمینان حاصل کند. مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به‌لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به‌عهده نویسنده‌ مسئول است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

   7.مقالات ترجمه

   مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

   8.ویرایش مطالب

  نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­های پذیرش‌شده آزاد و از بازگرداندن مقاله‌های دریافتی معذور است.

   9.مسئولیت تأخیر در پاسخ به اصلاحات خواسته‌شده در زمان مقرر بر عهده خود نویسنده است.در صورت بازپس گرفتن مقاله پس از ارسال به داوری و یا ارسال همزمان مقاله برای دو یا چند مجله، مقاله نه تنها چاپ نخواهد شد بلکه اسامی نویسندگان به‌دلیل اتلاف هزینه‌های مادی و معنوی نشریه، در لیستی ثبت خواهد شد تا دیگر مقاله‌ای از این نویسندگان منتشر نشود.

   اصول مربوط به فصلنامه

  1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات نزد افرادی که به  آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیات تحریریه و مدیر داخلی و اجرایی نشریه و... امانت است و از آن محافظت می‌شود.

  2- تصمیم‌گیری درباره مقالات در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت،  باورهای مذهبی، قومی، شهروندی، و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام می‌شود.

   

  اصول داوری

  1- داوران محترم در صورت تأخیر در پاسخ ارزیابی، مراتب را به اطلاع نشریه برسانند.

  2- داوری مقالات بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی صورت پذیرد، و ضمن ارائه مدارک کافی به روشنی بیان شود. از اعلام‌نظر سلیقه‌ای، در داوری مقالات خودداری شود.

  3- توجه داوران محترم به منابع مقاله بسیار حائز اهمیت است. منابع همه تحقیقات، موضوعات و نقل‌قول‌هایی که به‌نوعی در مقاله استفاده شده است در کتابنامه ذکر شده باشد.

  4- دقت در بکر بودن مقاله و تشخیص سوءاستفاده از نوشته‌های دیگران بدون ذکر ارجاعات از وظایف داوران محترم است.